Hüdrosoolid, tuntud ka kui lilleveed, mis on taimedest saadud vesilahused, mis pakuvad mitmesuguseid kasulikke omadusi. Need aromaatsed destillaadid, mis on saadud taimeosade aurudestilleerimise teel, on olnud kasutusel juba iidsetest aegadest alates.
Blogipostituses uurime lähemalt, mis on hüdrosoolid ja kuidas neid igapäevaelus kasutada. Avastame nende mitmekülgseid kasutusvõimalusi toiduvalmistamisest nahahoolduse ja aroomteraapiani ning jagame praktilisi näpunäiteid, kuidas leida tõeliselt looduslik ja puhas hüdrosool.

Hüdrosool ehk lillevesi, mis see on ja kuidas kasutada?
Sõna hüdrosool moodustub sõnadest “hüdro”, (mis tähendab vett), ja “sol”, (mis tähendab lahust). Hüdrosool on vesilahus, mille valmistamiseks kasutatakse taimset materjali nagu varred, lehed, viljad, koored, juured, õied, kroonlehed jne.
Hüdrosoole võib nimetada ka hüdrolaatideks, destillaatideks ja kõige sagedamini lilleveeks.
Hüdrosooli valmistamine
Hüdrosooli valmistamine on toimunud juba iidsetest aegadest alates ja seda nimetatakse aurudestilleerimiseks. Selle käigus liigub kuum veeaur aurudestilleerijasse, mis põhjustab taimeosade avanemise ja ekstraktide eraldumise. Aur seguneb taime ühenditega, moodustades kuuma taimeürdidestillaadi, mis seejärel tõuseb destillatori tippu. Kui see jõuab üles, kondenseerub destillaat kokkupuutel jaheda pinnaga ja saadud vedelik voolab mööda toru alla täiesti teise kambrisse.
See on koht, kuhu seejärel kogutakse eeterlikku õli ja vett. Vaatamata sellele, et õli ja vesi kogutakse ühte klaasi, eralduvad need erikaalu tõttu loomulikul teel ja iseenesest. Õli hõljub hüdrosooli peal ja villitakse eeterliku õlina eraldi.

Hüdrosooli kasutusalad
Hüdrosoolil on mitmeid kasutusalasid, vaatleme lähemalt, millised need on.
1) Toidu valmistamine – hüdrosoolid on rikkad veeslahustuvate toitainete poolest, nagu B- ja C-vitamiinid. Sinna kuuluvad ka tiamiin, riboflaviin, niatsiin, folatsiin, foolhape ja palju muud. Tüümiani, pune, sidrunheina ja paljude teiste maitsetaimede hüdrosoole on kasutatud salatites ja suppides. Roosi või vetiveri hüdrosoole kasutatakse sageli kokteilides ja smuutides, et saada maitset ja muuta see toitainerikkaks.
Limonaadis kasutatakse magusat laimi ja piparmünti. Võib kasutada ka ürditeena. Tassi sooja vette lisatuna moodustavad hüdrosoolid kiiresti parima toitva taimetee. Lisage lihtsalt 1-2 supilusikatäit hüdrosooli olenevalt eelistusest ja nautige iga lonksuga originaalset maitset koos täielike terapeutiliste toitainetega.
2) Nahatoonik – Meie kõige suurem organ on nahk, seega sobivad nad hästi nahale, on looduslikud ja põletikuvastased. Sobib probleemse naha toetamiseks kompressi või mähisega ja ka peale pihustades. Näiteks aitab arukask, pune ja puju hästi välispidiste mädaste nahapõletike ja ekseemi korral. Ruoho ettevõte ise on testinud angervaksa hüdrosooli, mis on olulisel määral leevendanud ekseemi.
3) Aroomteraapia ning ruumi ja/või voodipesu lõhnastaja – Kuna hüdrosoolid on lõhnavad, siis sobivad nad samuti suurepäraselt teraapiliseks hetkeks, et rahustada meelt ja aidata lõõgastuda. Piparmündi lillevesi on rahustava toimega, mõnus kasutada peale sauna, sama ka lavendel, mida sobib ka linadele pihustada hea une tarbeks. Ebaküdoonia hüdrosool aitab luua rahustavat ja meeldivat atmosfääri.
4) Nahatooner/ niisutaja– Nahatooniku või pihustatava uduna kasutatavad hüdrosoolid võivad nahale mitmel viisil kasulikud olla, näiteks – leevendavad sügelust, parandavad nahapooride hingavust, tasakaalustavad naha pH-taset, leevendavad põletikku, parandavad naha tekstuuri ja ahendavad poore. Erinevad hüdrosoolid toimivad erinevatele nahatüüpidele. Lisaks hea kuumal suvepäeval näo värskendamiseks.
5) Juustele – Hüdrosoolid on juustele imelised. Kui seda juustele kanda, tungivad need sügavale peanahasse, toites seda toitainetega. Hüdrosooli mitteärritav komponent on suurepärane lisand šampoonidele, palsamitele ja juukseõlidele. Hüdrosool toimib peanaha ja juuste kasvu jaoks toiduna. See aitab juustel püsida hüdreeritud ning parandab nende tekstuuri ja välimust. Nii näiteks sobib teha lilleveega endale peamassaaži. Hüdrosoolid nagu rosmariin, ingver, kaneel, kamper, eukalüpt, piparmünt toimivad väga hästi juuste tugevdajatena.
6) Putukatõrje – Hüdrosoole võib kasutada ka putukatõrje vahendina. Selleks on suurepärane näiteks piparmündi lillevesi. Sobib kasutamaks ka taimedel nende kasvamise ajal, et peletada erinevaid putukaid ja aidata neil paremini kasvada. Viimase puhul ainult vajalik uurida, et millised taimed taluvad piparmünti ja millised mitte.
7) Haiguste leevendus – Hüdrosoole võib kasutada haiguste toetuseks. Näiteks kasutades piparmündi ja põdrakanepi hüdrosooli lapse hammaste tuleku ajal, aitab see vähendada valusid. Harilik raudrohi on põletiku vastase toimega ja sobib piserdada otse kurgu piirkonda ning läbi naha aitab leevendada köha ning kurguvalu. Piparmündi lillevesi sobib ka suu värksendamiseks. Ürtide, nagu basiilik, ingver, kaneel, nelk, rosmariin jne, hüdrosoole kasutatakse ravimitena hingamisteede probleemide, nagu nohu ja köha, raviks. Seedehäirete raviks kasutatakse piparmünti, apteegitilli.

Tõelise ja väära hüdrosooli vahe
Erinevate tööstusrevolutsioonide käigus on turule tekkinud ka alkoholi- ja parafiinipõhised lõhnaained, mistõttu on tõelist hüdrosool ja puhast eeterliku õli vaja hoolikalt otsida!
Tänapäeva loodustoodete turul võib ka pahaaimamatult leida petlike tooteid, mille nimetused on taimevesi, ürdivesi, aromaatne vesi, roosivesi, lavendlivesi jne. Nii võib leida ainult mõne kalli firma hüdrosooli, mis on tegelikult destilleeritud vee, lõhna- ja sünteetilise/säilitusainetega.
Sageli võib kohata tooteid näotooniku või “face mist” nime all, mistõttu loe kindlasti koostisosi, sest hüdrosool on lihtsalt hüdrosool!
Fakt hüdrosooli kohta – tegemist on veeauru teel, traditsioonilisel meetodil, destilleeritud veega, mis sisaldab vees lahustuvaid taimseid toitaineid, mis ei nõua kemikaalide ega säilitusainete lisamist. Siiani on destilleerimine parim meetod tõeliselt loodusliku, puhta ja väga terapeutilise hüdrosooli saamiseks.
Kas hüdrosool on joodav?
Jah, hüdrosool on destilleeritud taime vesi ja sobib toidu maitsestamiseks, kokteilide maitsestamiseks või sisse hingmaiseks. Oluline on teada, et millised hüdrosoolid sobivad toiduks ja millised mitte! Tõelised hüdrosoolid ei sisalda säilitusaineid ja nende riiuliiga on 1,5 -2 aastat.
Milline hüdrosool on nahale parim?
Kuna iga naha vajadused on erinevad, on kõige parem valida oma nahatüübile sobiv hüdrosool. Rasusele nahale sobib apelsin, sidrunhein, kamper, eukalüpt, kuivale nahale aga vetiver, saialill, kummel jne. Roosi, lavendli hüdrosoolid sobivad universaalselt kõikidele nahatüüpidele ja pakuvad lohutust kõikidele muredele, olgu see siis sügelus, põletik, lööve või kuivus.
Rasusele nahale sobiv lillevesi
Rasusele nahale on iseloomulik hüperseborröa, mis on liigne rasueritus. Nahk tundub läikiv ja poorid laienenud. Liigne rasu soodustab komedoonide ja vistrike teket. Lisaks ummistab liigne rasu poore. Probleemi lahendamiseks on hea kasutada ka rasuerituse reguleerimiseks mõeldud toodet, nagu näiteks nõiapuu hüdrosool. Ta on nahapoore ahendav toime, toniseeriv ja puhastav. Aitab reguleerida rasu tootmist ja eemaldab naha pinnalt mustuse. Tänu oma rahustavatele omadustele leevendab nõiapuu hüdrosool ärritusi ja pinguldab nahka.
Kuivale nahale sobiv lillevesi
Kuiv nahk on pingul, võimalik ketendus, punetus ja tuhm jume. Seetõttu tuleb kuiva nahka niisutada ja toita. Kasutatav hooldus peab vastama naha vajadustele. Apelsiniõie hüdrosool (neroli) sobib kuivale nahale tänu oma antioksüdantsetele ja regenereerivatele omadustele. See aitab nahka toniseerida, taastada selle sära, kaitstes samal ajal vabade radikaalide eest.
Tundlikule nahale sobiv lillevesi
Tundlik nahk kannatab sügeluse, punetuse, pinguloleku või isegi ebamugavustunde all. Nahk võib reageerida päiksele, saastele, külmale või kuumusele. Kuiv, rasune või normaalne nahk võib ka olla tundlik. Tundliku naha eest tuleb hoolitseda õrnalt, et vältida selle veel tundlikumaks muutumist. Tänu oma rahustavatele ja põletikuvastastele omadustele sobib kummeli hüdrosool tundlikule nahale suurepäraselt. See leevendab ebamugavustunnet ja vähendab punetust, muutes samal ajal naha elastseks ja pehmeks.
Normaalsele nahale sobiv lillevesi
Roosi hüdrosool on üks populaarsemaid ja mitmekülgsemaid hüdrosoole. Ta sobib ideaalselt kõikidele nahatüüpidele ja sellel on õrn roosi aroom. Roosi hüdrosool on rikas antioksüdantide poolest, mistõttu on see suurepärane valik enneaegse vananemise ärahoidmiseks ja naha kaitsmiseks keskkonnastresside eest.
Mida peaksite hüdrosooli ostmisel arvestama?
Kõik hüdrosoolid ei ole samad. Veenduge, et koostisainetes on loetletud “hüdrosool” või “aurudestilleeritud”. Et ei oleks lisatud värve ega värvaineid. Kui ravimtaim on söödav, peaks ka hüdrosool olema söödav.
Kas ma saan segada erinevaid hüdrosoole ja luua hüdrosoolide segu näotoonikuna kasutamiseks?
Jah, olenevalt nahatüübist ja aroomist, mis teile meeldib, saate oma valitud hüdrosoolide abil luua segu ja anda oma nahale tõelist headust efektiivsemal viisil.
Meie e-poest leiab mitut erinevat Eesti kohalikku hüdrosooli, mida kindlasti soovitame kasutada. Näiteks mõnus piparmünt, arukask, puju ja kõige populaarsemad angervaks ja raudrohi.

Kui sulle meeldis see lugemine, siis oled oodatud liituma meie uudiskirjaga, kus jagame aeg-ajalt uusi blogipostitusi ja uudiseid meie e-poes toimuva kohta!