Mustikaid nimetatakse sageli “supertoiduks”. See väike, kuid võimas mari on rikkalikult täis erinevaid toitaineid. Mustika kasulikkus petub selle võimes alandada vererõhku, ennetada südamehaigusi, parandada mälu, aidata treeningutest taastuda ja palju muud.
Lisaks on mustikad ka mõnusalt magusad, toitvad, madala kalorsusega ja väga maitsvad.
Siit leiad mustikate 10 erinevat tervist toetavat viisi.

1. Mustikad on madala kalorsusega!
Harilik Mustikas (Vaccinium sect. Cyanococcus) on kääbus põõsas. Mustikapuhmas on 15–40 cm kõrge, tõusva või püstise varre ja tugevasti harunenud roheliste teravakandiliste võrsetega. Mustikad on väikesed – umbes 0,5–1,6 cm läbimõõduga – ja nende otsas on laienev kroon.
Mustikal on kaks levinumat liiki. Kõrge põõsaga mustikas: levinum kultuurmustika sort. Madalad põõsad ehk “metsikud” mustikad: tavaliselt suuruselt väiksemad ja antioksüdantide poolest rikkam sort ja olemas on ka keskmise kõrgusega mustika põõsad, mis pole kõige levinumad.
Mustikad on ühed kõige toitainerikkamad marjad.
1-tass (148-grammi) mustikaid sisaldab:
Neis on ka umbes 85% vett ja terve tass sisaldab ainult 84 kalorit ja 21,5 grammi süsivesikuid.
Mustika kasulikkus tuleb esile just eriti metsmustikates, seega võimalusel eelista süüa just neid. Metsmustikates on rohkem mangaani kui kultuurmustikas, antioksüdante ja kiudaineid samuti!
2. Mustikad sisaldavad antioksüdante
Arvatakse, et mustikas on üks kõrgeima antioksüdante sisaldav mari. Mustikate peamised antioksüdantsed ühendid kuuluvad polüfenoolantioksüdantide perekonda, mida nimetatakse flavonoidideks.
Arvatakse, et üks flavonoidide rühm – antotsüaniinid – vastutavad suure osa nende marjade kasulike tervisemõjude eest. Lisaks on täheldatud, et mustikad suurendavad otseselt antioksüdantide taset kehas ja aitavad seeläbi võidelda ka vabade radikaalidega, mis soodustavad vananemist ja haigusi (näiteks vähki).
Ühes uuringus jõid 168 inimest iga päev 34 untsi (1 liiter) segatud mustika- ja õunamahla. Nelja nädala pärast vähenes vabadest radikaalidest tingitud oksüdatiivse stressi tase 20%. Toimet oli võimalik tuvastada ka väiksemate uuringutega, kus kasutati värskeid või purustatud mustikaid.

3. Mustikad toetavad seedimist!
Mustikas on vanarahva tarkuste kaudu tuntud ka kui kõhurohi. Ta on abiks nii kõhukinnisuse kui ka kõhulahtisuse korral. Kõhukinnisuse puhul soovitatakse süüa värskeid marju, kõhulahtisuse korral kuivatatud. Uuringud on näidanud, et värske mustikaga on võimalik leevendada maksa- ja sapihädasid, soolepõletikke ja maohaavu.
4. Mustika kasulikkus südamele ja kolesterooli tasemele
Mustikates sisalduvad antioksüdandid on tugevalt seotud kolesterooli taseme alanemisega. See muudab mustikad sinu südamele väga kasulikuks.
Uuringus kus kkatsealused sõid iga päev 50 grammi külmkuivatatud mustikaid, alanes rasvunud inimestel südamehaiguste risk 8 nädala jooksul lausa 28%.
Teises uuringus leiti, et 75 grammi mustikate söömist koos põhitoidukorraga vähenes märkimisväärselt “halva” kolesterooli tase.
5. Mustikad toetavad vererõhu alanemist
Mustikatel on märkimisväärne tugi kõrge vererõhuga inimestele. Kõrge vererõhk on südamehaiguste peamine riskitegur. Jällegi on läbi viidud uuring, kus uuriti 8 nädala jooksul igapäevase mustikatarbimise mõju vererõhule ja arterite jäikusele menopausijärgses eas naistel.
Uuringu tulemusel leiti, et mustikaid tarbides postmenopausis naistel vähenesid vererõhu probleemid.
6. Mustikad toetavad ajutegevust ja aitavad parandada mälu
Mustika kasulikkus tuleb appi ka siis, kui on soov turgutada enda ajutegevust ja parandada mälu. Mustikatest valmistatud preparaadid aitavad leevendada vananemisega kaasnevaid hädasid, nagu koordinatsioonihäired ja lühimälu nõrgenemine. Teadlased annavad lootust, et preparaatide mõju on nii ennetav kui ka tagasiulatuvalt toetav.
Aju vananemiseprotsessi kiirendab tavaliselt oksüdatiivne stress, mõjutades negatiivselt aju funktsionaalsust. Loomkatsete kohaselt võivad mustikates sisalduvad antioksüdandid mõjutada aju tervist ja kognitiivseid oskusi. Mustikad on kasulikud vananevatele neuronitele, mis parandavad raku signaaliülekannet. Inimuuringud on samuti andnud paljulubavaid tulemusi.
Ühes neist uuringutest tarbisid üheksa kerge kognitiivse häirega vanemat täiskasvanut iga päev mustikamahla. 12 nädala pärast paranesid mitmed ajufunktsiooni markerid.
Kuueaastane uuring, milles osales üle 16 000 vanema inimese, leidis, et mustikad ja maasikad olid seotud vaimse vananemise hilinemisega kuni 2,5 aasta võrra.
7. Mustikates leiduvatel antotsüaniinidel on diabeeti toetav toime
Mustikad annavad teiste marjade ja ka puuviljadega võrreldes mõõdukas koguses suhkrut, mistõttu on nad sobilikud diabeetikutele. Üks tass (148 grammi) mahutab 15 grammi suhkrut, mis võrdub väikese õuna või keskmise suurusega apelsiniga. Kuid mustikates leiduvad bioaktiivsed ühendid kaaluvad üles suhkru negatiivse mõju veresuhkru reguleerimisel. Uuringud näitavad, et mustikates leiduvatel antotsüaniinidel on kasulik mõju insuliinitundlikkusele ja glükoosi metabolismile.
Neid diabeedivastaseid toimeid on täheldatud nii värskete kui ka külmkuivatatud marjade puhul. Teises uuringus, milles osales 32 rasvunud insuliiniresistentsust põdevat inimest, parandas kaks mustikasmuutit päevas nende insuliinitundlikkust oluliselt.
8. Mustikad võivad aidata leevendada kuseteede infektsioone
Põiepõletik on levinud probleem enamasti naistel. Tihti öeldakse, et jõhvikamahl võib aidata seda tüüpi nakkusi ära hoida. Kuna aga mustikad on jõhvikatega natuke sarnased, siis on neis palju samu toimeaineid nagu jõhvikamahlaski. Neid aineid nimetatakse kleepumisvastasteks aineteks ja need aitavad vältida bakterite nagu E. Coli kinnitumist põieseintele.
9. Mustikad aitavad leevendada peale rasket treeningut lihaste valulikkust
Tugev treening võib põhjustada lihaste valulikkust ja väsimust. Selle põhjuseks on osaliselt lihaskoe lokaalne põletik ja oksüdatiivne stress. Mustika toidulisandid võivad vähendada molekulaarsel tasemel tekkivaid kahjustusi, vähendades valulikkust ja vähendades lihaspinget.
Väikeses uuringus, milles osales 10 naissportlast, leiti et mustikad kiirendasid lihaste taastumist pärast pingelisi jalaharjutusi.
10. Mustikad sisaldavad rauda ja aitavad kaasa rauataseme tõstmisele kehas!
Mustikad on raua allikaks ja üks tass mustikaid sisaldab 0,41g rauda. Igapäevane mustikasmuuti tarbimine kaks korda päevas võib aidata taastada raua taset kehas.
Metsmustika ekstrakt
Eesti armas väikeettevõte Korilane on mustika kasulikkuse purki püüdnud ning välja andnud kaks toodet, mis aitavad mustika häid omadusi hõlpsalt nautida. Korilase loodud mustikaekstrakt Silmad ja Nägemine on parim looduslik abivahend aitamaks kaasa normaalsele nägemisele läbi antioksüdatiivse toime. Lisaks aitavad selles olevad metsmustikad stabiliseerida kollageeni moodustamist silmades, toetada head seedimist ja aitavad kaasa veresoonkonna tervisele.
Lisaks leiab meie e-poest ka Korilase metsmustika ekstrakti lastele, mis on hea looduslik abivahend tugevdamaks ja hoidmaks laste üldist tervist. Ekstrakt sisaldab pisikesele organismile olulisi antotsüaniine (looduslikud pigmentained), mis on kasulikud antioksüdandid ning aitab säilitada laste head silmade tervist ja nägemist.

Kui sulle meeldis see lugemine, siis oled oodatud liituma meie uudiskirjaga, kus jagame aeg-ajalt uusi blogipostitusi ja uudiseid meie e-poes toimuva kohta!